Home > muļķības > Neliels atskats par ķiršiem

Neliels atskats par ķiršiem

Laikam iesākšu ar jautājumu – kāpēc?
Katram reiz pienāk apzinīgais laiks, kad parādās vēlme radīt ko paliekošu, kas dotu arī kādu papildus labumu. Tā, kā man ir paveicies un ir neliels lauku īpašums ar ierobežotu lauksaimniecības zemes platību, ilgi domāju, kā gūt lielāko labumu no mazākās platības. Nonācu pie saldajiem ķiršiem – piņķerīga audzēšana, trausli koki, vietējo saldo ķiršu tikpat kā nav un, ja viss “piegriežas” tad vienmēr ir zāģis, kas ļauj izpausties.

2013.g.
“Eksperimentu” sāku 2013. gada aprīļa beigās. Tā kā esmu slinks, tad meklēju “slinkās” saldo ķiršu šķirnes (pamatkritēji – pašauglīga, lielas ogas) – izvēlējos “Lapins”, “Sunburst”.

Tajā pašā gadā, tieši pirms koku stādīšanas sagatavoju zemi – izraku 1x1x0,8m lielas bedres, veicu augsnes nomaiņu ar “tādu vāju kompostu no dārza”. Kokus stādīju rindās, 4m attālumā vienu no otra, starp rindām arī 4m, tiesa, kokus nobīdīju par 2m salīdzinot ar pirmo rindu. Tā kā šķirnes pašauglīgas, neiespringu par domāšanu ko un kā stādīt, lai notiktu appute. Rezultāts – 2 rindās pa 5 “Sunburst” un 2 rindas pa 5 “Lapins”. Kokus bagātīgi laistīju katru nedēļas nogali. Diemžēl 3 “Stellas” izplauka un nokalta. Cik dzirdēts, tad tie esot tie gadījumi, kad ķirsis jau nosalis pa iepriekšējo ziemu.
Novembrī nokaļķoju koku stumbrus, lietus dēļ nācās atkārtot vēl 2 reizes. Ziemā izbīli izraisīja kailsals ar -25 grādiem.

2014.g.
Stādīšanu sāku atkal 2014. gada aprīļa vidū. Šķirņu sarakstu papildināju ar “Stella” un “Krupnoplodnaja”.
Stādīšanas principu nemainīju, samazināju tikai rokamās bedres izmēru – 0,8×0,8×0,6m. Bija problēma iegādāties “Sunburst” stādus (tie vienkārši nebija) – sagrabinājās tikai 3 gab. no kuriem 1 atkal izpildīja “joku” ar nosalšanu iepriekšējā ziemā. Ar 10 “Lapins” un 10 “Krupnoplodnaja” nekādas problēmas. 5 “Stella” mocījās ar ķiršu-madaru laputīm, diemžēl, esmu kategoriski pret insekticīdu lietošanu, rezultāts – 3 kociņiem “neveikls” vainags.
Patīkami, ka visi iepriekšējā gada kociņi bija ziedos, vairāk vai mazāk, bet ziedēja visi. Arī ogas aizmetās ļoti daudz, ražu normēju (mazi zariņi, žagatas un sīļi nolauž tos), gribēju atstāt sev 50 ogas, bet, koki nometa visas.
Novembrī atkal nokaļķoju koku stumbrus, ziema bija ļoti maiga, tāds “īstais” sala periods turējās īsu laiku.

2015.g.
Stādīšanu sāku agrāk – 2015. gada marta vidū, kā izrādīsies vēlāk, tā iespējams bija kļūda. Šķirņu sarakstu papildināju ar “Iputj” un “Paula”. Pirmos stādīju “Sunburst” no 8 stādiem, 3 neieauga. “Lapins” – kā tajā dziesmā – no 10-10, visi ieauga. “Stella” – no 5 stādiem neieauga neviens + viens nosalušais pa ziemu. “Iputj” – no 5 tikai 2 turpina zaļot. “Paula” – no 10-10, visi ieauga, uz doto brīdi tieši šiem ķiršiem novērojams lielākais pieaugums. Ziedēja bagātīgi, arī ogas aizmetās lielos daudzumos, bet atkal – kukaiņi… Cerams, ka būs kaut neliela raža.

Pirmie secinājumi.
No trauslajām šķirnēm tieši “Lapins” izrādījies vislabāk adaptējies mūsu apstākļiem.
Domāju iesāktās rindas nobeigt ar 10, iespējams, 15 kokiem, pārējo veidot kā kišmiš ar dažādām šķirnēm un dažādiem variantiem.

Advertisements
Categories: muļķības
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: