Home > foto, putni > Baltvēderis. Anas penelope. Wigeon.

Baltvēderis. Anas penelope. Wigeon.

Baltvēderis. Anas penelope. Wigeon.

 • Izskats: Galva maza, ar stāvu pieri. Kakls īss. Knābi neliels, zilganpelēks, ar melnu galu. Kājas pelēkas, priekšējie pirksti savienoti ar peldplēvi un veido pleznu. Pie pakaļējā pirksta neliels ādas lēveris. Tēviņa riesta tērpā galva un kakls sarkanbrūni, galvas virsa dzeltena, krūtis sarkanīgas, mugurpuse un sāni pelēcīgi, vēderpuse un spārnu priekšpuse baltas. Mātīte ir mazāka un slaidāka par tēviņu, brūnraiba, ar baltu vēderpusi un pelēkiem plankumiem uz spārniem. Gan tēviņam, gan mātītei uz spārna ir spilgti zaļš spogulis. Pēcriesta tērpā tēviņš līdzīgs mātītei, atšķirams vienīgi pēc baltās spārnu priekšpuses. Ķermeņa garums aptuveni 44 (mātītēm) – 49 (tēviņiem) cm.
 • Sastop: Latvijā sastopams ezeros un augstajos purvos, aprīlī-novembrī, caurceļošanas laikā bieži un lielā skaitā.
 • Pārtiek: Pieaugušie putni ēd augu dzinumus, lapas, pumpurus, sēklas. Dzīvnieku izcelsmes barību izmanto daudz retāk. Barojas seklos ūdeņos, diezgan bieži arī uz sauszemes – pļavās un tīrumos. Mazuļi sākumā pārtiek no sīkiem kukaiņiem.
 • Ligzdo: Ligzdo reti un nelielā skaitā, jo Latvijas teritorija ir to ligzdošanas areāla D robeža. Parasti ligzdo netālu no ūdens – ezeru salās, krastos, retāk augstajos purvos, kaiju kolonijās. Ligzda ir vienkārša iedobe zemē, izklāta ar sausām augu daļām. Ligzdas malās tumšbrūnu dūnu valnītis. Pāri veido uz sezonu. Mātīte katru dienu izdēj pa olai. Dējumā 7 – 9 ovālas, gludas krēmkrāsas vai dzeltenīgas olas. Perēšanas ilgums 22-25 dienas, perē tikai mātīte. Tēviņš perēšanas laikā uzturas ligzdas tuvumā. Tēviņš un mātīte pāri veido tikai uz sezonu.
 • Mazuļi: Mazuļiem mugurpusi klāj tumšbrūnas, vēderpusi dzeltenīgi baltas vai rūsganas pūkas. Tos vadā mātīte. Mazuļi kļūst lidotspējīgi 6 nedēļu vecumā.
 • Ceļo: Gājputns. Latvijā jūnijā-jūlijā dodas uz spalvu maiņas vietām – Lubānā, Babītes ez., Kaņierī. Oktbrī-novembrī aizlido uz ziemošanas vietām – R-Eiropā, D-Eiropā, Z-Āfrikā.
 • Medījams putns.
 • Orntofaunistika
  Baltvēdera zīmētā versija
  Balss

  Izmantotā literatūra:

  • Enciklopēdija Latvijas Daba, 1. sējums (1994): A. Kavaca redakcijā.  Rīga: Latvijas Enciklopēdija. 256 lpp. (izmantotas 129. un 130. lpp.).
  Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

  Leave a Reply

  Fill in your details below or click an icon to log in:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google+ photo

  You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  w

  Connecting to %s

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d bloggers like this: